reklama

Psychológia na Slovensku potrebuje výraznú zmenu

Toto je článok o pracovných podmienkach psychológov na Slovensku, o tom čo je potrebné opraviť a zlepšiť. Pozícia psychológa na Slovensku je nedocenená. Chcel by som vidieť zmenu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

(Vopred chcem poznamenať, že nereprezentujem žiadnu zdravotnícku, školskú, či inú inšitúciu, nezastupujem žiadnu skupinu, nelobujem za niečiu spoločnosť, ani nepripravujem volebnú kampaň. Som však psychológ a trápi ma status povolania, ktoré som vyštudoval. Budem písať iba v mužskom rode, aj keď moje myšlienky zahŕňajú aj ctené kolegyne, dámy).

Toto je článok o pracovných podmienkach psychológov na Slovensku, o tom čo je potrebné opraviť a zlepšiť. Porovnaním statusu psychológa napr. v západoeurópskej kultúre a na Slovensku je len jedným z podnetov, prečo som sa rozhodol zdieľať svoje pocity. Myslím, že nie som sám medzi psychológmi (a psychologičkami), kto cíti, že slovenská psychológia potrebuje zmenu. Cítil som to už keď som nastúpil na svoje prvé miesto. Naša profesia akoby stále nevedela nájsť miesto v srdciach ľudí, ktorým pomáha.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozícia psychológa na Slovensku je nedocenená. Chcel by som vidieť zmenu. Nie som spokojný s tým ako je naša práca hodnotená, ako je definovaná a kam smeruje. Naša generácia, má možnosť zmeniť to.

Psychológovia sú na Slovensku roztrieštení na rôzne skupinky a tým je oslabená ich pozícia. V prvom rade je to štát, ktorý zaostáva v ich podpore. Podpisujú sa pod správy, ktoré do značnej miery definujú životy ľudí. Podpisom (ktorý má právnu hodnotu) sa zaväzujú za to, že odviedli kvalitnú prácu. Je na čase, aby začali byť za tieto záväzky aj dostatočne ocenení. Sami však častokrát nevedia kde sa nachádza ich miesto, lebo psychológ v škole nerovná sa psychológovi v nemocnici a ten sa nerovná psychológovi v HR, atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu, že psychológ na štátnych skúškach znovu odpovedá na tie isté otázky, na ktoré už niekedy počas štúdia na skúškach odpovedal,napriek tomu je povinný robiť si dodatočné skúšky napr. preto, aby získal status samostatného psychológa. Ani toto mu však nezabezpečuje pracovnú slobodu. Ak chce svoju prácu vykonávať samostatne, musí pokračovať vo finančne a časovo náročných atestáciách. Je potom jednoodoborové štúdium postačujúce? Naznačuje tým niekto, že univerzitné prostredie nepripraví psychológa do reálnej praxe dostatočne dobre?

Chcem, aby povolanie psychológa bolo na Slovensku rovnako rešpektované ako je povolanie učiteľa, záchranára, sudcu, lekára, stavebného inžiniera, farmaceuta alebo iné povolanie, preto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Odporúčam, aby boli zavedené separátne vysokoškolské tituly pre psychológov – psyMgr. a PsyDr. Tým, že sme špecifické povolanie, ponúkame špecifické sužby za špecifických podmienok. PharmDr. alebo IngArch rovnako reprezentujú špecifické povolania, núka sa preto potreba, aby psychológ dostal vlastnú značku.

  2. Ďalej odporúčam, aby tieto vysokoškolské tituly boli platné iba pre absolventov jednoodborového štúdia na univerzitách. Navrhujem, aby bolo vyučované jednoodborové štúdium psychológie na fakulte výlučne zameranej na štúdium psychológie. Psychológia nie je pedagogický, filozofický, ani humanitný smer, preto nepatrí na žiadnu z týchto fakúlt.

  3. Zároveň odporúčam, aby boli zrušené iné ako jednoodborové štúdiá psychológie. Na stredných školách by teda psychológiu mohli vyučovať iba psychológovia a nie osoby, ktoré si urobia „nadstavbu“. Psychológia nie je nadstavbový odbor, ale individuálna vedecko-výskumná disciplína s jedinečným obsahom, zameraním a výsledkami.

  4. Dávam podnet na to, aby sa zvážilo zavedenie prísahy podobnej lekárskej (po ukončení štúdia). Psychológ pracuje s hlboko dôvernými informáciami. Upovedomenie kolegu, ktorý nás zavádza do praxe o tom, že „musíme“ dodržiavať dôvernosť informácií nestačí!

Napriek bohatosti informácií získaných počas štúdia, nie každý psychológ rozumie pracovnej náplni skutočného klinického, pracovného, či iného psychológa. Som za to, aby boli umožnené nasledovné alternatívy, aby sa vyrovnala príležitosť získať cenné poznatky z praxe, preto:

  1. Odporúčam zaviesť právo absolventa jednoodborového štúdia psychológie na 3 ročné dodatočné praktické zavedenie do reálnej pracovnej pozície. V intervaloch po jednom roku by tak získaval prax nasledovne – 1 rok v školstve, 1 rok v zdravotníctve a 1 rok v inej ľubovolnej inštitúcii (jasne definovanej).

  2. Navrhujem, aby toto právo bolo uplatniteľné do 3 rokov od ukončenia štúdia a hradené štátom. Základ mzdy by tvorili dve časti. Prvú časť by hradil štát (predstavovala by aktuálnu minimálnu mzdu), druhú, zvyšnú časť by hradila inštitúcia, v ktorej by bol psychológ dočasne zamestnaný. Celková čistá mzda psychológa by počas tohto obdobia nebola nižšia ako 650 EUR.

  3. Dovolím si navrhnúť, aby štát garantoval psychológom najmenej 30 dní pracovného voľna. Práca v psychológii v ktorejkoľvek sfére je extrémne záťažovým úkonom a hlboko zasahuje do osobného prežívania, napriek tréningom, ktoré psychológ popri svojej profesionálnej praxi absolvuje. Je nutné, aby venoval viac času osobnej psychohygiene, ak chce podávať svoj najlepší osobný výkon v práci s klientami.

Nehľadám pre psychológov len výhody, napriek tomu, že ich aktuálna pozícia je extrémne nedocenená. Navrhol by som aj ústupky zo strany psychológov, aby ich nové práva boli ešte viac opodstatnené, preto:

  1. Odporúčam, aby psychológovi, ktorý chce užívať vyššie uvedené kompenzácie, bolo po absolvovaní štúdia priradené osobné profesionálne identifikačné číslo. Každý svoj úkon by tak povinne pečatil jednotnou úradnou pečiatkou a svojím podpisom.

  2. Zároveň navrhujem, aby z týchto čísel bola vytvorená databáza psychológov vykonávajúcich prax na území Slovenska.

  3. Táto databáza by mala slúžiť nielen na prehľad o existujúcich psychológoch, ale mala by niesť aj hodnotiaci pracovný index. Každý konečný úkon psychológa by mal byť hodnotený dvoma zložkami – jeho zamestnávateľom a jeho klientom. Konečná hodnota by tvorila číslo, ktoré by slúžilo ako pomôcka pri výbere psychológa pre nových klientov, pre nových zamestnávateľov a pod.

Bezpečnosť psychológa nie je aktuálne ničím zabezpečená. Psychológ disponuje svojím menom na hodnoteniach, ktoré nemusia byť všetkými klientami vnímané pozitívne. Obzvlášť sa jedná o agresívnych a nebezpčných klientov, ktorí ich správy, nie vždy, vnímajú ako „férové“. Napriek tomuto psychológ nemá podobnú „finančnú“ ochranu ako napr. sudcovia. Základná čistá mzda psychológa v školstve sa pohybuje v hodnotách okolo 400 EUR. Je to len jeden z výsmechov tomuto povolaniu, preto sa môj posledný návrh týka finančného hodnotenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Navrhujem, aby základná čistá mzda psychológa, ktorý by spĺňal vyššie uvedené body, nebola nižšia ako 950 EUR. Osobnosť človeka, ktorý pracuje ako psychológ s náročnými životnými situáciami svojich klientov si vyžaduje excelentné analytické schopnosti. Keď psychológ analyzuje komplikované situácie, s ktorými sa denne stretá, myslí viacdimenzionálne. Problémy svojich klientov nenecháva na pracovnom stole, ale odnáša si ich domov, žije s nimi, rieši ich vo svojej hlave aj vo svojom súkromí. Psychológ pracuje neustále.

Tento skromný zoznam vecí, ktoré by som rád s úctou navrhol zaradiť do praxe je len malou zbierkou podnetov, ktoré som počas svojej praxe nazbieral. Nenavrhujem ho pre seba, navrhujem ho preto, lebo verím v silu odkazu psychológie - odboru, ktorý som študoval. Verím v jej potrebu pre súčasnosť ako aj pre budúcnosť. Ak je naše správanie a prežívanie to, čo určuje chod celého nášho fungovania, tak človek, ktorý sa stará o jeho „údržbu“, si zaslúži lepšie ocenenie z pohľadu spoločnosti, ako to, ktoré momentálne má.

Mário Béky

Mário Béky

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som tvorca unikátneho koučingového programu, ktorý používajú žiaci, učitelia a športovci až na 3 kontinentoch. Kedysi som začínal ako školský psychológ a dnes pracujem pre tých, ktorí chcú dosahovať lepšie výsledky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu